Pomysł na oryginalne zdjęcia – fotografia sportowa

Współcześni amatorzy i profesjonaliści, którzy parają się fotografią, prześcigają się w coraz bardziej nowatorskich pomysłach i realizacjach. Trudno jest się wyróżnić swoimi zdjęciami – trzeba więc szukać inspiracji tam, gdzie szuka jej stosunkowo niewielu. Jedną z takich dziedzin jest sport. Czy można go połączyć z artystyczną wizją, która przyświeca nam podczas robienia zdjęć?

Technologia i technika fotografowania dają nam ogromne możliwości pod kątem koncepcji i kompozycji zdjęcia. Dzięki zróżnicowanym rozwiązaniom w aparatach możemy tworzyć obrazy, o których nawet nie śniło się ludziom jeszcze kilkanaście lat temu. Fotografia sportowa okazuje się niezwykle wdzięcznym tematem. Co więcej – możemy mieć pewność, że odpowiednio wykonane zdjęcie przykuje uwagę i zapadnie ludziom w pamięć.

Nietypowe dyscypliny sportowe, które dostarczą Ci materiału do zdjęć

Najlepiej jest fotografować dyscypliny takie, z którymi ludzie nie mają styczności na co dzień. Ważne jest jednak to, aby dany sport dostarczał wielu emocji. Tylko wtedy będziemy w stanie uchwycić odpowiednią chwilę i zatrzymać te emocje w obrazie. Warto zastanowić się nad różnego rodzaju sportami ekstremalnymi. Zdjęcie wykonane w odpowiedni sposób będzie w stanie dostarczyć przeciętnemu człowiekowi niezwykłych wrażeń. Im bardziej nietypowo – tym lepiej!

Fotografia sportowa we własnym zakresie – jak wzbogacić swoje portfolio niskim kosztem?

Ciekawym tematem dla fotografii sportowej jest również szermierka. Tym bardziej, że jego popularność nie jest przesadnie duża. Co więcej – budując swoje portfolio możemy oddać jej ducha w zaciszu własnego domu. Wystarczy nam maska szermiercza lub charakterystyczny strój. Znajdziesz go przykładowo w sklepie Decathlon.

We własnym domu będziemy mogli zweryfikować, jak te elementy odbijają światło i jak współgrają z obiektywem: pod jakimi kątami je fotografować i jakie tło będzie do tego najlepsze. Szermierka jest tym bardziej interesująca, że stanowi na swój sposób odwołanie do dawnych tradycji – można to wykorzystać podczas tworzenia koncepcji!

Na czym się skupić, aby zdjęcia wyszły idealnie?

W fotografii sportowej, nawet bardziej niż w tradycyjnej, ważne jest odpowiednie wyczucie momentu. Robiąc zdjęcia na wydarzeniu sportowym niejako stajemy się ich uczestnikami. Musimy więc starać się przewidzieć kluczowe momenty rozgrywki. Zastanówmy się, kiedy uczestnikom towarzyszą najsilniejsze emocje. To właśnie wtedy również ich ekspresja będzie najsilniejsza. Gry rozgrywka trwa – starajmy się zaplanować, co chcemy pokazać. Czy będzie to zdobycie ostatniego punktu? Radość zawodników z wygranej? A może opłakiwanie porażki? Decyzja należy do nas.

Fotografia sportowa jest niesamowicie wdzięcznym tematem. Wynika to z faktu, iż sport jak nic innego potrafi dostarczyć wszystkim uczestnikom wydarzenia wielu emocji. Najlepiej fotografuje się niszowe dyscypliny, z którymi stosunkowo niewiele osób ma do czynienia – szczególnie sporty ekstremalne. Jednak również nietypowe tematy, jak szermierka, mogą skrywać ogromny potencjał.

Dodaj komentarz